MARMARİS OLİMPİYATA EV SAHİPLİĞİ YAPTI
image

Ünlü Rus şair Aleksandr Puşkin’in 220. doğum günü anısına, Türkiye'deki çift dilli çocuklara ve Rusça öğrenenlere yönelik düzenlenen Rusça Olimpiyatları’nın final etabı Marmaris’te yapıldı. Karina Düzçimen’in başkanı olduğu Slav Dilleri Eğitimcileri ve Tercümanları Derneği tarafından düzenlenen ve Rus Dünyası Vakfı da hibe desteği verdiği etkinlik, Armutalan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Marmaris Rus Kültür ve İşbirliği Derneği’nin koordinatörlüğündeki etkinliğe Türkiye’nin dört bir tarafından öğrenci katıldı.
3000'den fazla katılımcı arasından en iyi sonuçları gösteren yaklaşık 100 finalist; Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri ve eğitim kurumlarının Rusça ile ilgili bölümlerinin başkanları ve öğretmenlerinin yanı sıra Rusça kursları düzenleyen Rus kuruluşlarının başkanları eşliğinde Türkiye'nin farklı şehirlerinden Marmaris'e geldi. Yarışmanın birincilerine Rusya’daki üniversitelerde eğitim bursu verildi.
Dans gösterilerinin yanı sıra Rus şairlerin şiirleri ve Rusça şarkılarla sona eren programa Marmaris Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Köksal, Rusya Federasyonu 1. Genel Sekreteri A.A. Sotniçenko, Rossotrudniçestvo Türkiye temsilciliği başkanı E.M. Şeyhov, Ranepa Üniversite Uluslararası Eğitim Merkezi Direktörü A.A. Skorına, RUDN Üniversitesi Filoloji Fakültesi Dekanı H.V. Dubina ve çok sayıda davetli katıldı.