ARİF NİHAT ASYA TRAFİK PARKI
image

T.C.

MARMARİS BELEDİYESİ

 

Park Adı :  ARİF NİHAT ASYA TRAFİK PARKI

 

Park Konum Bilgisi:  Beldibi Mahallesi 290. Sk ta yer almaktadır.

 

Park Alanı:  2052 m²

 

Parkın Genel Özellikleri:  Parkımız geleceğimizin daha bilinçli ve dikkatli sürücü adaylarının yetişebilmesi için küçük yaştan itibaren trafik eğitimi alabilmeleri amacıyla yapılmıştır.   Parkın içinde trafik ışıkları, trafik levhaları, yaya geçitleri ve  81 ilimizin trafik plakalarının bulunduğu Türkiye haritası yer almaktadır.

 

 

 

 

Arif Nihat ASYA Kimdir?

Arif Nihat Asya, 7 Şubat 1904'te İstanbul Çatalca'da doğdu, 5 Ocak 1975'te Ankara'da yaşamını yitirdi. İstanbul Üniversitesi Yüksek Öğretmen Okulu Edebiyat Bölümü'nü bitirdi. Adana, Malatya, Edirne, Tarsus, Ankara ve Kıbrıs'taki liselerde edebiyat öğretmenliği yaptı. 1950-1954 arasında Seyhan (Adana) milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bulundu. Milletvekilliğinden sonra tekrar öğrtemenliğe döndü. Ankara Gazi Lisesi edebiyat öğretmeni iken 1962'de emekliye ayrıldı. İstanbul'a döndü. Yeni İstanbul ve Babıli'de Sabah gazetelerinde yazılar yazdı.

 

Şiirlerinde hece, arûz ve serbest vezinleri kullanan Arif Nihat, nazmın her tür ve şekliyle eserler vermiştir. Fikrin ağır bastığı şiirlerinde milliyetçilik konusu büyük bir yer tutar. Çok renkli ve değişik biçimli şiirler yazmış olan Asya, son şiirlerinde biraz da mistisizme yönelmiştir. Şiirinde daima bir yenileşme çabası içinde olan şair, etkilerden uzak kalarak kendine özgü bol renkli şiir dünyasını yaratmıştır.

 

 Güzel ve zarif benzetmelerin yanı sıra, keskin zekâsının, şakacı mizâcının mahsûlü olan nükteleri, hicivleri, kelime oyunları üslûbunu tamamlayan önemli unsurlardır. Tarihimizin şanlı sayfalarını şiirleştiren şair, Rubai türünün yeni Türk edebiyatında önemli şahsiyetlerinden kabul edilir. Bayrak ve vatan, onun mısralarında en usta anlatıcısını bulmuştur.

 

 

 ESERLERİ

 

 ŞİİR:

 

 Heykeltıraş (1924)

 Yastığımın Rüyası (1930)

 Ayetler (1936)

 Bir Bayrak Rüzgar Bekliyor (1946)

 Kubbe-i Hadrâ (Mevlana üzerine, 1956)

 Kökler ve Dallar (1964)

 Emzikler (1964)

 Dualar ve Aminler (1967)

 Aynalarda Kalan (1969)

 Bütün Eserleri (1975-1977)

 Rubaiyyat-ı Ârif (rubailer, 1956)

 Kıbrıs Rubaileri (rubailer, 1964, 1967)

 Nisan (rubailer, 1964)

 Kova Burcu (rubailer, 1967)

 Avrupa'dan Rubailer (1969)

Şiirler (Ahmet Kabaklı derledi, 1971)

 Bütün Eserleri (1975-1977, Ötüken Yayınları)

 

DÜZYAZI:

 Kanatlar ve Gagalar (özdeyişler, 1946)

 Enikli Kapı (makaleleri, 1964)

 

 

 

 

Parklarla ilgili Genel Uyarılar

 

  1. Park ve oyun alanlarında oynayan çocukların sorumluluğu ailelerine ait olduğundan çocukların yalnız bırakılmaması gerekmektedir.

 

  1. İnsan sağlığı ve çevre temizliği için çöplerinizi lütfen çöp kutularına atınız. Aksi durumda yasal işlem uygulanacaktır.

 

  1. Çocukların olumsuz etkilenmesine sebep olacağından sigara ve alkol kullanılmaması gerekmektedir.

 

  1. Çocukların sağlığı açısından park ve oyun alanlarında evcil hayvanların gezdirilmesi yasaktır. Aksi durumda yasal işlem uygulanacaktır.

 

  1. Çocuklara ve ailelere yönelik tehlikeli bir ortam oluşmaması açısından parklarımıza motorlu her türlü aracın girişi yasaktır. Aksi durumda yasal işlem uygulanacaktır.

 

  1. Akıllı mobil cihazınızdaki karekod uygulamasıyla park tabelası üzerindeki kodu okutarak parklarımız hakkında her türlü öneri, istek ve şikayetlerinizi iletebilirsiniz.

 

  1. Akıllı mobil cihazınızdaki uygulama sayesinde park tabelası üzerinde yer alan kodu kullanarak parklarımız hakkında bilgi alabilir ve bilgi paylaşımını hızlandırmamıza katkı sağlayabilirsiniz.
  2. Güvenli ve huzurlu bir ortamın sağlanması amacıyla parklarımız güvenlik kamerasıyla izlenmektedir.