FATİH SULTAN MEHMET PARKI
image

T.C.

MARMARİS BELEDİYESİ

 

Park Adı :  FATİH SULTAN MEHMET PARKI

 

Park Konum Bilgisi:  Beldibi Mahallesi Bodur Sokakta yer almaktadır.

 

Park Alanı:  1729 m²

 

Parkın Genel Özellikleri:  Parkın içinde çocuk oyun alanı, egzersiz alanı ve yeşil alan bulunmaktadır.

 

 

Fatih Sultan Mehmet Kimdir?

1342 tarihinde Osmanlı İmparatorluğu'nda dünyaya gelmesiyle bilenen Fatih Sultan Mehmet'in babası İkinci Murat'tır.

Fatih Sultan Mehmet, iki ağabeyinin vefatının üzerine tahtın varisi durumuna geldi.

İlk kez babası İkinci Murat'ın tahttan çekilmesi üzerine, ikincisinde İkinci Murat'ın vefatı olmak üzere iki kez tahtta çıktı.

19 Şubat 1451'de Edirne'de tahtta çıkması Fatih Sultan Mehmet döneminin başlangıcıdır.

Tahta geçmesinin ardından Karamanlılar yerel beylikleri yeniden diriltmek üzere ayaklandılar ve Seydişehir ile Akşehir'i ele geçirdiler. Bunun üzerine 1451'in yazında Fatih Sultan Mehmet  Anadolu'ya geçti ve kısa sürede bu isyanı bastırdı.

Sultan Mehmet, İstanbul kuşatmasının hazırlıklarına 1451 senesinin sonlarına doğru başladı.

Boğaz'ın Anadolu yakasında büyük dedesi Sultan Bayezid'in yaptırmış olduğu Anadolu Hisarı'nın karşısına o dönemde “Boğazkesen” denilen Rumeli Hisarı'nın inşa emrini verdi.

Rumeli Hisarı'nın 1452 senesinin Ağustos ayında tamamlasının ardından Boğaz'ın kontrolü Osmanlıların eline geçti.

İlk saldırı 6 Nisan sabahı başladı. Kuşatma, aralıklı çatışmalarla 53 gün sürdü.

22 Nisan sabahında bugünkü Dolmabahçe'den Kasımpaşa'ya uzanan güzergaha kalaslar döşenerek 70 kadar gemi silindirler üstünde Haliç'e indirildi. Böylece Haliç'in kontrolü Osmanlıların eline geçti.

29 Mayıs 1453'te İstanbul fethedildi.

Kırım Hanlığı'nı Osmanlı hakimiyeti altına aldı.

Bosna'ya sefer düzenleyerek Bosna Sancakbeyliğini oluşturdu.

Eflak ve Boğdan'a seferler düzenledi. Trabzon Rum Devleti'nin varlığına son verdi. Karamanoğulları Beyliği'ni ortadan kaldırıdı.

Fatih Sultan Mehmet, tarihçilerin aktardığına göre, Osmanlıca dışında Arapça, Farsça,İtalyanca, Yunanca ve Latince bilmekteydi.

Fatih Sultan Mehmet'in eşleri,Emine Gülbahar Hatun, Gülşah Hatun, Hatice Hatun, Sitti Mükrime Hatun ve Çiçek Hatun'dur. Çocukları, İkinci Bayezid, Şehzade Mustafa, Cem Sultan ve Gevherhan Sultan'dır

 

  

 

Parklarla ilgili Genel Uyarılar

 

  1. Park ve oyun alanlarında oynayan çocukların sorumluluğu ailelerine ait olduğundan çocukların yalnız bırakılmaması gerekmektedir.

 

  1. İnsan sağlığı ve çevre temizliği için çöplerinizi lütfen çöp kutularına atınız. Aksi durumda yasal işlem uygulanacaktır.

 

  1. Çocukların olumsuz etkilenmesine sebep olacağından sigara ve alkol kullanılmaması gerekmektedir.

 

  1. Çocukların sağlığı açısından park ve oyun alanlarında evcil hayvanların gezdirilmesi yasaktır. Aksi durumda yasal işlem uygulanacaktır.

 

  1. Çocuklara ve ailelere yönelik tehlikeli bir ortam oluşmaması açısından parklarımıza motorlu her türlü aracın girişi yasaktır. Aksi durumda yasal işlem uygulanacaktır.

 

  1. Akıllı mobil cihazınızdaki karekod uygulamasıyla park tabelası üzerindeki kodu okutarak parklarımız hakkında her türlü öneri, istek ve şikayetlerinizi iletebilirsiniz.

 

  1. Akıllı mobil cihazınızdaki uygulama sayesinde park tabelası üzerinde yer alan kodu kullanarak parklarımız hakkında bilgi alabilir ve bilgi paylaşımını hızlandırmamıza katkı sağlayabilirsiniz.
  2. Güvenli ve huzurlu bir ortamın sağlanması amacıyla parklarımız güvenlik kamerasıyla izlenmektedir.