MEHMET AKİF ERSOY PARKI
image

T.C.

MARMARİS BELEDİYESİ

 

Park Adı :  MEHMET AKİF ERSOY

 

Park Konum Bilgisi:  Beldibi Mahallesi Emecikli Caddesinde yer almaktadır.

 

Park Alanı:  1723 m²

 

Parkın Genel Özellikleri:  Parkın içinde çocuk oyun alanı, futbol sahası ve yeşil alan bulunmaktadır.

 

 

Mehmet Akif ERSOY  Kimdir?

İstiklal Marşı’mızın yazarı Mehmet Akif Ersoy 1873 yılında İstanbul’da doğdu. İlkokul yıllarında babasından Arapça öğrenmeye başladı.

 

Dil derslerine büyük ilgi duyuyordu. Rüştiye’deki eğitimi boyunca Türkçe, Arapça, Farsça ve Fransızca derslerinde hep birinci oldu.

 

Okul yıllarında spora büyük ilgi gösterdi. Mahalle arkadaşı Kıyıcı Osman Pehlivan’dan güreş öğrendi.

 

Başta güreş ve yüzme olmak üzere uzun yürüyüş, koşma ve gülle atma yarışlarına katıldı.

 

Şiire olan ilgisi okulun son iki yılında yoğunlaştı. 6 ay içinde Kuran’ı ezberleyerek hafız oldu. 1895′te Mektep Mecmuası’nda “Kuran’a Hitab” adlı şiiri yayımlandı.

 

Memuriyet hayatı başladı. Edebiyata olan ilgisini şiir yazarak ve edebiyat öğretmenliği yaparak sürdürdü. Resimli Gazete’de, Servet-i Fünun Dergisi’nde şiirleri ve yazıları yayımlandı.

 

Milli Mücadele’yi destekledi. Ankara’ya gidip 1. Millet Meclisi’nde Burdur milletvekili oldu. İstiklal Marşı’nı yazdı. İstiklal Madalyası ile ödüllendirildi. Ardından İstanbul’a döndü.

 

Diyanet İşleri ile Kuran’ı Türkçe’ye tercüme etmek için anlaşma imzaladı. Bu görevi başlangıçta reddetmişti. Çünkü kendi eserlerini yazmak istiyordu.

 

Ancak bu çeviriyi yapabilecek tek adam olarak görüldüğünden çok yoğun ısrar vardı. Kabul etmek zorunda kaldı.

 

Adeta inzivaya çekilerek 6-7 sene üzerinde çalıştı. Sonuçtan memnun kalmadı. Mukaveleyi fesh etti.

 

Siroz hastalığına yakalandı. 1936 yılında İstanbul’da hayatını kaybetti.

 

 

 

Parklarla ilgili Genel Uyarılar

 

  1. Park ve oyun alanlarında oynayan çocukların sorumluluğu ailelerine ait olduğundan çocukların yalnız bırakılmaması gerekmektedir.

 

  1. İnsan sağlığı ve çevre temizliği için çöplerinizi lütfen çöp kutularına atınız. Aksi durumda yasal işlem uygulanacaktır.

 

  1. Çocukların olumsuz etkilenmesine sebep olacağından sigara ve alkol kullanılmaması gerekmektedir.

 

  1. Çocukların sağlığı açısından park ve oyun alanlarında evcil hayvanların gezdirilmesi yasaktır. Aksi durumda yasal işlem uygulanacaktır.

 

  1. Çocuklara ve ailelere yönelik tehlikeli bir ortam oluşmaması açısından parklarımıza motorlu her türlü aracın girişi yasaktır. Aksi durumda yasal işlem uygulanacaktır.

 

  1. Akıllı mobil cihazınızdaki karekod uygulamasıyla park tabelası üzerindeki kodu okutarak parklarımız hakkında her türlü öneri, istek ve şikayetlerinizi iletebilirsiniz.

 

  1. Akıllı mobil cihazınızdaki uygulama sayesinde park tabelası üzerinde yer alan kodu kullanarak parklarımız hakkında bilgi alabilir ve bilgi paylaşımını hızlandırmamıza katkı sağlayabilirsiniz.
  2. Güvenli ve huzurlu bir ortamın sağlanması amacıyla parklarımız güvenlik kamerasıyla izlenmektedir.