NASRETTİN HOCA PARKI
image

T.C.

MARMARİS BELEDİYESİ

 

Park Adı :  NASRETTİN HOCA PARKI

 

Park Konum Bilgisi:  Beldibi Mahallesi İnönü Caddesinde yer almaktadır.

 

Park Alanı:  532 m²

 

Parkın Genel Özellikleri:  Parkın içi yeşil alan olarak bulunmaktadır.

 

 

Nasrettin Hoca Kimdir?

 

Hayatı hakkındaki bilgiler kesin olmamakla birlikte Nasrettin Hoca 1208 yılında Eskişehir’e bağlı olan Sivrihisar’da dünyaya gelmiştir. Köyün imamı olan babası Abdullah Efendi’den sonra bu görevi Nasrettin Hoca üstlendi. Ardından Konya’ya göç eden Nasrettin Hoca 1284 yılında Konya’da öldü.

Nasrettin Hoca Türk kültürünün en çok bilinen ve en çok sevilen isimlerindendir. Onun ünü birçok yerde duyulmuş ve farklı ülkelerde de benimsenmiştir. Azerbaycan’da Molla Nasreddin, Kazakistan’da Koja Nasreddin, Özbekistan’da Nasreddin Efendi olarak bilinmektedir.

 

Onun fıkralarında geniş bir dünya görüşü bulunmaktadır. Her fıkra önce güldürür sonra düşündürür. Hayatın her anını Nasrettin Hoca fıkralarında görebilmek mümkündür. O hazırcevaplığı ile tanınmış bir halk filozofudur.

 

Onun hakkında yazılan kitaplarda kayda geçen fıkra sayısı her geçen yıl artmaktadır. Bu da bize Nasrettin Hoca’nın halk tarafından çokça sevilip onun olmayan fıkraların bile onunmuş gibi kabul edildiğini göstermektedir.

 

 

 

Parklarla ilgili Genel Uyarılar

 

  1. Park ve oyun alanlarında oynayan çocukların sorumluluğu ailelerine ait olduğundan çocukların yalnız bırakılmaması gerekmektedir.

 

  1. İnsan sağlığı ve çevre temizliği için çöplerinizi lütfen çöp kutularına atınız. Aksi durumda yasal işlem uygulanacaktır.

 

  1. Çocukların olumsuz etkilenmesine sebep olacağından sigara ve alkol kullanılmaması gerekmektedir.

 

  1. Çocukların sağlığı açısından park ve oyun alanlarında evcil hayvanların gezdirilmesi yasaktır. Aksi durumda yasal işlem uygulanacaktır.

 

  1. Çocuklara ve ailelere yönelik tehlikeli bir ortam oluşmaması açısından parklarımıza motorlu her türlü aracın girişi yasaktır. Aksi durumda yasal işlem uygulanacaktır.

 

  1. Akıllı mobil cihazınızdaki karekod uygulamasıyla park tabelası üzerindeki kodu okutarak parklarımız hakkında her türlü öneri, istek ve şikayetlerinizi iletebilirsiniz.

 

  1. Akıllı mobil cihazınızdaki uygulama sayesinde park tabelası üzerinde yer alan kodu kullanarak parklarımız hakkında bilgi alabilir ve bilgi paylaşımını hızlandırmamıza katkı sağlayabilirsiniz.
  2. Güvenli ve huzurlu bir ortamın sağlanması amacıyla parklarımız güvenlik kamerasıyla izlenmektedir.