JİNAN’A “2018 TÜRKİYE YILI VE MARMARİS” ZİYARETİ
image

Marmaris’in Çin’deki 7 milyon nüfuslu kardeş şehri Jinan’a planlı yıllık ziyaretini gerçekleştiren Marmaris heyeti görüşmelerle ilgi bir rapor yayınladı. Başkan yardımcısı Dursun Kaplan ile Özel Kalem Müdürü Sedat Kirt’in yer aldığı heyet 18-23 Eylül tarihleri arasında yaptıkları ziyaret kapsamında, inceleme ve görüşmeleri madde madde raporladı;

1) 120 milyon nüfuslu Shandong Eyaletinin başkenti olan Jinan, Türkiye’de adı az bilinse de Çin’in ekonomik açıdan en güçlü kentlerinden birisi. Shandong Eyaleti Çin’in ekonomik olarak en gelişmiş 3. Eyaletiyken, Jinan güçlü ekonomisiyle en güçlü 15. şehir durumunda. Jinan’ın gelişmesinde ağır inşaat araçları üretimi, güneş enerjisi teknolojisi, bilişim teknolojileri, tarım önemli rol üstleniyor.
2) Jinan ve Shandong eyaleti güçlü ekonomilerinin yanısıra 5 bin yıllık köklü kültürel ve tarihi bir geçmişe de sahip. Çin Seddi’nin ilk olarak yapılmaya başladığı bölgede yer alan Jinan, aynı zamanda Konfüçyüs felsefesinin de doğduğu ve geliştiği yer. Şehrin yakınlarındaki Tai Dağı (Mount Tai) ise üzerinde binlerce yıllık tapınakların yer aldığı ve her yıl milyonlarca Çinli’nin ziyaret ettiği bir hac yeri. Şehirde düzenlenen geleneksel festivaller ile kültür ve sanat aktiviteleri Jinan’ın turizmde de hızla yol almasının önünü açıyor. Ayrıca Çin’in doğu kıyılarında yer alan Çingdao şehri ise Kore başta olmak üzere Asya kıtasından çok ziyaretçi alan turistik bir kent.
3) Marmaris ile 2011 yılında kardeş şehir anlaşması yapan Jinan, her yıl yurtdışına 120 milyon civarında turist gönderen Çin’in dikkate alınması gereken şehirlerinden birisi. Bölge halkının girişimci ve yatırımcı özelliği, Türkiye’yle hem ticari hem de turistik bağ kurmaya yönelik isteği Marmaris için değerlendirilmesi gereken özellikler. 
4) Jinan Belediye Başkan Yardımcısı Wang Hongzhi başta olmak üzere çeşitli resmi görüşmelerde bulunan Marmaris heyetinin en çok ilgilendiği konu 24 katlı bir binada hizmet veren ve 400 personelin görev yaptığı “halkla ilişkiler” servisi oldu. Haftanın 7 günü 24 saat hizmet veren Jinan Halkla İlişkiler Servisi, yalnızca eyalet başkenti Jinan’a değil, Shandong eyaletinin tamamına yönelik çalışıyor. Yabancılar için de 6 farklı dilde personel çalıştıran “Jinan Hotline” isimli servise vatandaşlar telefon ile “12345” numaralarını çevirerek ulaşabiliyor. İmar sorunlarından yemek yapımına kadar 5 kategori ve 877 alt başlıkta binlerce farklı türden soruya cevap verecek veriye sahip olduklarını belirten Hakla İlişkiler yöneticisi Zhao Guojun, Marmaris Belediyesi heyetine istatistiki bilgiler de verdi. Buna göre Jinan Halkla İlişkiler Servisi bölge yaşayanlarıyla günde ortalama 10 bin görüşme gerçekleştiriyor. 
5) Marmaris heyeti, Shandong Eyaleti’nin en büyük yerel yayın kuruluşu olan Jinan TV’yi (JNTV) ziyaretinde ise halkın televizyon kültürü, medya hizmetleri, haber politikaları hakkında bilgi aldı. Uydu yayınlarının yanında mobil uygulamalardan halka ulaşmaya önem veren ve bu teknolojileri kendisi geliştirme yeteneğine sahip olan Jinan TV’de en çok haber kuşağının izlendiği, haberler içinde de Belediye’nin imara aykırı binalara karşı yürüttüğü çalışmaların yer aldığı haberlerin en çok izlenen haberler olduğu belirtildi. Haberlerin ardından “Tonight” isimli sosyal yaşam, kültür-sanat programının ise ikinci sırada olduğunu söyleyen yetkililer farklı kitlelere hitap eden 6 ayrı kanala ve toplamda 800 personele sahip olduklarını da sözlerine eklediler.
6) Yeraltı su kaynakları açısından Dünya’nın en zengin kentlerinden birisi olan Jinan’dan geçen ve Çin’in ikinci, Dünya’nın altıncı en uzun nehri olan Sarı (Altın) Nehir kıyısında hayata geçirilen kentsel projeler incelendi. Özellikle kıyı bandında yeni yaratılan yaşam alanları, yeşil bant ve sosyal tesisler incelendi.
7) Jinanlı yatırımcıların Marmaris’le ilgili soruları cevaplandırıldı. Özellikle çam balı satın alma istekleri karşısında araştırma yapılıp bilgi verilmesine karar verildi.
8) Jinan’daki kültür-sanat etkinlikleri ile tesisler incelendi. Jinan Sanat Galerisi ile Jinan Müzesi ziyaret edildi. Müze’de çocuklar için oluşturulan özel bölümün ve çocukların bu bölüme olan yoğun ilgisi en dikkat çekici unsurlardan birisiydi.
9) Geleneksel Çin tıbbi ile modern tıp yöntemlerinin bir arada kullanıldığı bir sağlık merkezi ziyaret edildi. Marmaris sağlık kurumları/işletmeleri ile Jinan sağlık kurumları/işletmeleri arasında bilgi alışverişi kurulması yönünde istekler açıklandı.
10) Jinan Belediye Başkan Yardımcısı Wang Hongzhi ile Jinan Dış İlişkiler Bölümü ve belediye kuruluşu olan Jinan Turizm Şirketi yetkilileriyle yapılan görüşmelerde 2018 yılının Çin’de “Türkiye yılı” ilan edildiği, bu kapsamda Jinan ve Marmaris’in önemli etkinlikler gerçekleştirmesinin yerinde olacağı görüşüldü. Jinan’dan Marmaris’e turist gruplarının gelmesi için izlenecek yöntem üzerine görüş alışverişinde bulunuldu. Doğrudan uçuşlar olmadığı için öncelikle aktarmalı uçuşlarla küçük gruplara İstanbul ve Güney Ege programı yapılabileceği, Marmaris ve çevresinin adının duyulmasının ardından ise Çin ve Türk operatörlerin doğrudan uçuşlar planlayabileceği belirtildi. Ayrıca 2018 yılı içerisinde Türkçe ve Çince Marmaris-Jinan broşürü hazırlanarak her 2 şehirde de vatandaşlara dağıtılması karara bağlandı.