VECİHİ HÜRKUŞ ARMUTALAN KÜLTÜR MERKEZİ’NDE
image

 Cumhuriyet tarihinin ilk pilotlarından Uçak Mühendisi Vecihi Hürkuş’un yaşam öyküsünü konu alan tek kişilik tiyatro gösterisi 27 Mart Çarşamba günü saat 20.00’da Armutalan Kültür Merkezi’nde ücretsiz olarak sahnelenecek. Mansur Erk’in yazdığı Orhan Karataş’ın yönettiği oyunda Vecihi Hürkuş karakterini T. Murat Demirbaş canlandırıyor.

 

İlk Türk uçağı Vecihi K-6’yı üreten Milli Kahramanımız Vecihi Hürkuş’un hikâyesinin anlatıldığı “Bir Tayyareci Vecihi Hürkuş” adlı oyun; bir kahramanlık ve tutkulu bir havacılık sevdasının öyküsü. Her türlü zorluğun ve yokluğun yaşandığı Kurtuluş Savaşı yıllarında “Gelecek Göklerdedir” şiarına inanmış ve zehir gibi zekâsıyla yalnızca göklerde savaşmakla kalmamış ilk uçağı da üreterek sağlam bir vatansever olduğunu ispatlamış bir kahraman; Vecihi Hürkuş. Her ne kadar her başarısı cezalandırılmışsa da; o, hiç vazgeçmemiş ve havacılık tarihimize adını altın harflerle yazdırmıştır. Cepheden cepheye koşan ve gösterdiği kahramanlıklarla düşman kuvvetlerinin bile saygı ve hayranlığını kazanan Vecihi Hürkuş’un destansı öyküsünün akıcı ve heyecanlı bir anlatımla sunulduğu oyun ses ve görüntü efektleriyle de zenginleştirilmiş samimi bir anlatıma sahip.

 

Ayrıntılı bilgi için çalışmalarını Marmaris Belediyesi Kültür ve Sanatevi çatısı altında sürdüren Akademi Garaj, iletişim 413 00 09