5.MARMARİS ULUSLARARASI KISA FİLM FESTİVALİ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI
image

 15 - 20 Ekim 2019 tarihleri arasında 5. kez düzenlenecek olan Uluslararası Marmaris Kısa Film Festivali için başvurular başladı. Uluslararası Marmaris Kısa Film Festivali, bu yıl birçok ülkede ve ülkemizin çeşitli kentlerinde eş zamanlı olarak düzenlenecek.

 

2015 yılında “Bu Festival Marmaris'in, Marmaris Hepimizin” sloganıyla yola çıkan Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali 5. kez konuklarını ağırlamaya hazırlanıyor. Marmaris Belediyesi’nin de yer aldığı bir çok kurum ve kuruluşun desteğiyle gerçekleştirilen festivalin ön bilgilendirme toplantısı 9 Mayıs Perşembe günü Kültür ve Sanatevi’nde yapıldı. Basın toplantısına Meclis Üyesi Zülal Akyüz de katıldı. Açıklamada Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali’nin bu yıl ilk kez Türkiye’nin ve Avrupa’nın birçok kentinde eş zamanlı olarak düzenleneceği belirtildi. Bu yıl görev alacak olan ön jüri, ana jüri ve Uluslararası seçici kurul üyelerinin ise bir sonraki basın toplantısında açıklanacağı ifade edildi.

Festival Komite üyesi Deniz Aksoy tarafından okunan açıklamada şu ifadelere yer verildi.

 

“Festival için başvurular 9 Mayıs itibariyle başladı. Son başvuru tarihi ise 30 Temmuz 2019 olarak belirlendi. Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali, bu yıl ilk kez Türkiye’nin ve Avrupa’nın birçok kentinde eş zamanlı olarak düzenlenecek. Norveç, Hollanda, Almanya başta olmak üzere, Ankara, Diyarbakır, İstanbul, Van, İzmir, Mardin, Muş gibi birçok şehirle bu konuda görüşmelerimiz devam ediyor.

Geçen yıl düzenlenen festivale gösterilen yoğun talep nedeniyle bu yıl filmlerin süresi uzatıldı. Tüm kategoriler jenerik dahil 30 dakikaya çıkarıldı.

Dünyanın dört bir yanından festivalimize başvuruda bulunan yönetmenlerin birçoğu, diğer yıllarda olduğu gibi, yine Marmaris’e davet edilecek ve Ulusal kısa film yönetmenleriyle birlikte kolektif projeler geliştirmelerine olanak sağlanacak.

Bağımsız olma özelliğini koruyan festivalimiz, her yıl olduğu gibi, bu yıl da Marmarisli gönüllülerin yanı sıra, ülke genelinden katılan gönüllüler, sanatseverler, kurum ve kuruluşların aynî ve manevi yardım ve destekleriyle düzenlenecektir.

Festivale her yıl büyük destek veren Muğla Büyükşehir Belediyesi ile birlikte, Marmaris Belediyesi de destek ve katkılarını bu yıldan itibaren arttırarak sürdüreceğini açıklamıştır.

İlk defa geçen yıl düzenlenen “Sinema ve Çocuk” temasının çok büyük ilgi görmesi ve yoğun talep nedeni ile bu yılda çocuklarımız unutulmayacaktır. Sinema konulu çocuk atölyeleri, söyleşiler, film gösterimleri ve kitap imza günleri düzenlenerek, çocuklar da festivale dahil edilecektir.

Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivalini eş zamanlı olarak düzenlemek isteyen; Belediyeler, Dernekler, Vakıflar ve Üniversiteler info@marmarisfilmfest.com iletişim adresinden başvuru yapabilirler. Eş zamanlı düzenlenecek festival için her hangi bir ücret talep edilmeyecektir. İlgilenenler konu ile ilgili ayrıntılı bilgiyi www.marmarisfilmfest.com resmi internet sayfamızda bulabilirler.

Aynı zamanda, Türkiye’nin ve Avrupa’nın nitelikli festivalleri ile görüşmelerini sürdüren yönetimimiz, Marmaris Uluslarası Kısa Film Festivali’nde bu yıldan sonra Uluslararası yarışma bölümünü de açacaktır.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye’den ve dünyadan yüzlerce sinemacı ve medya mensubu kentimize ve festivalimize davet edilecek ve bu davetliler birçok sanatsal aktivitelerde yer alarak, festivalimize önemli katkılar sağlamalarının yanı sıra, Marmaris’imizin kültür turizmine ve hayatına renk katmaya devam edecektir.”

 

Şeref Öztürk

Festival Direktörü