ENGELSİZ PLAJ DENİZLE BULUŞTURDU
image

Marmaris Belediyesi’nin engelli bireylerin denize girişini kolaylaştırmak için mavi bayraklı halk plajında hayata geçirdiği ‘engelsiz plaj’ Türkiye’nin dört bir yanından konuklarını ağırlıyor. Tatil için ilçeye gelen bedensel engelli Ömer Kaya da Marmaris Halk Plajı’nda hiçbir engelle karşılaşmadan denize girebilmenin mutluluğunu yaşadı.

 Ankara’da yaşayan bedensel engelli Ömer Kaya, tatil için Marmaris’e geldi. Sadece çocuklarının denize girebileceğini düşünen ancak Marmaris Belediyesi’nin engelli vatandaşlara yönelik hayata geçirdiği Engelsiz Plaj çalışmasını gören Kaya, burada görevlilerin yardımıyla mavi sularla buluştu. Duygularını “Ne desem az, tüm görevlilere, Başkan Mehmet Oktay’a çok teşekkür ederim” şeklinde ifade eden Ömer Kaya, “Engelli bireyler olarak bu hizmeti ne yazık ki her yerde göremiyoruz. Bu çalışmanın diğer turistik merkezlere de örnek olmasını diliyorum” dedi. 

Engelsiz plaj için neler yapıldı?

Fen İşleri Müdürlüğü’nün yaptığı çalışmayla belediye binası önü ve İçmeler’de bulunan halk plajına, içinde engellilere göre dizayn edilmiş tuvaleti, soyunma kabini ve duşu olan özel üniteler yerleştirildi. Öte yandan tekerlekli sandalyelerin kum ve çakıllı zemin üzerinde rahat ilerlemesi için denize kadar ulaşan özel rampa ve kumsalda özel alan da hazırlandı.