KISA FİLM FESTİVALİ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU
image

KISA FİLM FESTİVALİ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

 

5. Uluslararası Marmaris Kısa Film Festivali ödülleri, Armutalan Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. 3 bin 238 filmin başvuru yaptığı yarışmada, 19 filme ödül verildi.

 

Bu yıl 111 ülkeden toplam 3238 filmin başvuru yaptığı 5. Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali ödülleri, zorlu bir eleme maratonunun ardından Marmaris Belediyesi Armutalan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen görkemli bir törenle sahiplerine kavuştu. Törene Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, meclis üyeleri, festival komitesi üyeleri, sanatçılar, yönetmenler ve çok sayıda sinemasever katıldı.  

Törenin açılış konuşmasını yapan Festival Direktörü Şeref Öztürk, “Bu yıl festivali takip etmek için, yurtiçi ve yurtdışından yüzlerce sinemaseverin Marmaris’e geldi. Festivalin amaçlarından birisi de kültür ve sanat turizmini kentimize kazandırarak, ülkemiz ve Marmarisimizin adını bu alanda da hak ettiği noktaya getirmek” şeklinde konuştu. Öztürk, festival bünyesinde düzenlenen foruma katılan 14 ülke yönetmen ve yapımcıyla uluslararası yeni projelere imza atma kararının alındığını konuşmasında dile getirdi.

Ödüller; kurmaca, belgesel, deneysel, animasyon, ulusal liselerarası, NETSEL Marina Jüri Özel Ödülü, TÜRSAB Jüri Özel Ödülü, Ön Jüri Özel Ödülü ve Halk Jürisi Özel Ödülü olmak üzere dalda verildi. Tears isimli filmiyle Ulusal Liselerarası birincilik ödülünü kazanan Remziye Zeynep Çetinkaya’nın ödülünü Belediye Başkanı Mehmet Oktay verdi.

Yaşam Boyu Onur Ödülü’nü Perihan Savaş alırken Sinema Emek Ödülü de Meriç Başaran’ın oldu. Marmaris 5. Uluslararası Kısa Film Festivali’nde ödül alan isimler şöyle oldu:

 

Kurmaca dalı: 

 

1 – Aylin / Ozan Yoleri

2 – Sonsuz / Murat Çetinkaya

3 – Tahta Kurusu / Tunahan Kurt

 

Belgesel dalı: 

 

1 – Pembe Kimlik / Tolunay Tekmek

2 – Uçurtmanın Peşinde / Anıl Tokur

3 – Mezarlık Çalgıcıları / Mehmet İsmail Çeçen

 

Deneysel dalı:

 

1 – ROM / İlker Ergün

2 – Biilaç / Furkan Han Mert

3 – Bugün / Önder Şengül

 

Animasyon dalı:

 

1 – Avarya / Gökalp Gönen

2 – Eksik / Hakkı Sedat Çetin

3 – Su / Erkan Kolçakköstendil

 

Ulusal Liselerarası: 

 

1 – Tears / Remziye Zeynep Çetinkaya

2 – Akana / Halil Tiryaki

3 – Çiçekler Susayınca / Elif Beyza Menevşe, Zeynep Sude Erilli

 

NETSEL Marina Jüri Özel Ödülü: 

 

Son Eylül / Gülsün Odabaş

 

TÜRSAB Jüri Özel Ödülü:

 

Bit / Fırat Demir

 

Ön Jüri Özel Ödülü:

 

Lupus / Gökhan İpekkan

 

Halk Jürisi Özel Ödülü:

 

Uçurtma Peşinde / Anıl Tokur