YER FISTIĞINDA İLK HASAT YAPILDI
image
Marmaris Belediyesi’nin tarıma yönelik çalışmaları hız kazandı. Ekonomisi yüksek oranda turizme bağlı olan ilçenin kırsal mahallelerinde gerçekleştirilen tarım uygulamaları ilk meyvesini verdi.
Fıstığıyla ünlü Turgut Mahallesi’nde belediyenin kendi tarlasına diktiği yer fıstığının hasadı gerçekleştirildi. Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından yetiştirilen fıstıkların çıkartıldığı programda traktörün direksiyonuna geçen Belediye Başkanı Mehmet Oktay, hasadın startını verdi. Programa belediye başkan yardımcıları İhsan Öztürk, Hakan Köksal, Burak Demirtaş, S. S. Marmaris Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (MARKO) Başkanı Cengiz Akdeniz ve köylüler de katıldı.
 
MUTLULUĞU PAYLAŞIYORUZ
Köyken büyükşehir yasasıyla mahalle statüsüne geçen Turgut’taki programda “Bugün bir mutluluğu paylaşıyoruz” diyen Başkan Mehmet Oktay, “Mayıs ayında diktiğimiz fıstıkların bugün hasadını almaya geldik. Seçim döneminde de sıkça ifade ettiğimiz gibi Marmaris’i sadece turizmle değil, diğer unsurlarıyla da bütünleşmiş bir kent haline getirmek istiyoruz. Marmaris’i tarımda da iddialı hale getireceğiz. Bunun ilk adımını da Turgut köyümüzde attık. Bu adımın elbette arkası gelecek. Çamlı, Çetibeli, Karacasöğüt mahallelerimizde de belediyemizin tarlaları var. Bundan sonraki aşamalarda bu bölgelerde çalışmalarımız devam edecek” diye konuştu.
 
18 TON FISTIK TOPLANACAK
Belediyeye ait 20 dönümlük tarlanın uzun süredir atıl durumda olduğunu söyleyen Oktay, “Bahar aylarında 4 dönümüne fıstık ektik. Bu yıl için 1 tona yakın fıstık elde etmeyi hedefliyoruz. Bunun büyük bir bölümünü önümüzdeki yıl ödünç almak üzere köylülerimize dağıtıp, onların da daha fazla ekim yapmalarını talep edeceğiz. Nitekim bu sene biz ekim yaparken önceki yıllarda kendi tarlalarında fıstık ekimini bırakan köylülerimiz de bizim girişimlerimizin ardından ekimlerini yaptı. Turgut köyü olarak 18 tona yakın hasat beklentimiz var” açıklaması yaptı.
 
KOOPERATİF DE KURULDU
Kısa süre önce S. S. Marmaris tarımsal kalkınma kooperatifinin kurulduğunu da hatırlatan Oktay, “İş sadece dikmekle bitmiyor. Bu işin örgütlenmesi için de bir kooperatif söz konusuydu. Nitekim geçtiğimiz hafta tarımsal kalkınma kooperatifimizi de hayata geçirdik. İlerleyen süreçte Marmaris tarımsal ürünleriyle sadece ulusal çapta değil uluslararası çapta da adını duyuracak. Geçtiğimiz aylarda
çam balının coğrafi işaretini aldık. Yer fıstığımızın da tescillenmesi için başvurumuzu yaptık. Önümüzdeki aylarda ürünlerimizi Marmaris markasıyla pazarlamaya devam edeceğiz” dedi.