MARMARİS MUTFAĞI
image

Bol çeşidi ve rekabet seviyesi yüksek balı, özellikle de çam balı ünlü Marmaris’in. 
Marmaris’te deniz ürünleri, fastfood, Türk ve dünya mutfakları (Çin, İtalyan, İngiliz ve Hint restoranları) üzerine uzmanlaşmış lokantalar için bol seçenek vardır.
Balık iskele ve yat limanı çevresindeki lokantalarda, İçmeler, Turunç, Akyaka, Çiftlik, Orhaniye, Selimiye, Bozburun ve Söğüt Saranda Mahallesi’nde, Türk mutfağının çeşitleri çarşı çevresinde, uluslararası mutfak, pizza çeşitleri merkez, Armutalan ve İçmeler’de, köy mutfağı, gözleme, mantı çeşitleri,Çamlık, Bayır, Çiftlik, Turgut, Orhaniye çevresindeki yol üstü ve deniz kenarı lokantalarında yenir. Otellerin açık büfeleri de gerek yerel mutfak, gerekse uluslararası mutfaklar açısından zengindir.

Yerel mutfaktan seçmeler
SÜRHA
Marmariste düğün, sünnet, nişan gibi önemli olayların olduğu günlerde yapılır.
Malzemeler
Oğlak kol kemiği
Bal
Zeytinyağı
Pirinç
Ciğer
Soğan
Kimyon
Tarçın
Kuşüzümü

Yapılışı
Bir oğlağın kol kısmı kaburgalı olarak alınır. Kasaba “sürhalık” dendiğinde hazırlanmış şekilde alırsanız daha rahat edersiniz. İçine biraz bal, zeytinyağı konularak bir gün et dinlendiriliyor. Ertesi gün iç pilav hazırlanıyor. Soğanı (kimileri koymayabilir) pirinçle kavurduktan sonra dilimlenmiş ciğer parçaları, kuşüzümü, kimyon, çok az da tarçın eklenerek iç pilav yapılıyor ancak yarı çiğ olarak bırakılıyor. İç pilavı kaburgaların arasına dolduruluyor, şişme payı bırakılarak dikiliyor. Üzerine salça ve zeytinyağı sürülerek fırına veriliyor. Fırında iki, üç saatte pişiyor. Karafırında daha lezzetli oluyor. Arada kendi yağı ile sıvanarak daha iyi pişmesi sağlanıyor. Fırından çıktıktan sonra afiyetle yeniyor.

YEDİ BAHARLI

Malzemeler
İribalık
Soğan 
Domates
Patates
Havuç
Maydanoz
Sarımsak
Limon ekşisi veya koruk suyu
Karabiber
Tuz
Kimyon

Yapılışı
İri balığın (laos, sinarit, trança, iri kefal, iri mercan) kılçıksız lop etleri bir tepsinin dibine yerleştirilir. Para para (halka halka) doğranmış soğan, domates, patates, havuç bunların üzerine yerleştirilir. Tuz, karabiber isteğe göre eklenerek fırına verilir. Yedibaharlı fırında pişerken limon ekşisi veya koruk, sarımsak ve ince kıyılmış maydanoz ile sos yapılır. Servis yapılıp tabaklara konmadan önce bu sos dökülür, ardından afiyetle yenir.

GUMBAR
Malzemeler
İç bağırsak
Pirinç
Kuşüzümü
Künar (Çam fıstığı)
Soğan
Tuz 
Karabiber
Kimyon

Yapılışı
İnce bağırsak alınır, ters yüz edilerek iyice yıkandıktan sonra alt kısmından sıkıca bağlanır. Gaz lambasının cam kısmı ters çevrilerek bağırsağın üst kısmına geçirilir. Pirinç, kuşüzümü, künar, isteğe göre soğan, tuz, karabiber ve kimyon eklenerek hazırlanır. Çiğ olarak ahşap bir tokmak yardımı ile ters çevrilmiş camdan içeriye doğru bastırılır. Bağırsak kimi zaman kangal sucuk şeklinde, kimi zaman  bütün olarak doldurulup derince bir tencerenin dibine yerleştirilir. Su eklenerek haşlandıktan sonra tereyağda kızartılarak afiyetle yenir.
Tencerede kalan suyu ise, bayat ekmeklerin üzerine döküp, paça çorbası yaparak değerlendirilir.

BEZE (İçi boş)
Malzemeler
Toz şeker
Yumurta
Yağlı kağıt

Yapılışı
Önce yumurtanın beyazı sarısından ayrılır, sarısı ayrı bir yerde toplanır. Yumurtanın beyazı toz şeker eklenerek karışım katılaşana değin karıştırılır. Katılaşan bu karışım bir kaşık yardımı ile yağlı kağıdın üzerine minik minik damlatılarak fırına verilir. 30-35 dakika sonra kabardığında fırından çıkarılır. Fırından çıktıktan sonra torba içine konduğunda kuru olur, dışarıda bırakıldığında ise sakızlı bir şekil alır.