MARMARİS KÖY DÜĞÜNÜ
image

Marmaris çevresindeki yörük köylerinde yapılan düğünler  kendilerine has özelliklere sahip. Modernleşmenin getirdiği aşınmalar ve kayıplar olsa da, yörük düğünleri hala ilgi çekici.
Biz olanca saflığıyla bir düğün törenini gösterelim istedik. Umarız, tıpkı Milas Çomakdağlılar gibi, bu bölgenin köylüleri de bir düğün törenini turizm ürünü olarak değerlendirir ve köylerine daha fazla turist grubu çekerler.

Köy düğünleri 
Önce kız evine istemeye gidilir. Anne, baba ve eğer varsa ille de yenge (büyük oğulun karısı) olmalı oğlan tarafında.
İkinci buluşma nişan gününün belirlenmesi için yine kız evinde gerçekleşir.  Bu buluşmada taraflar birbirlerine hediyeler verirler. Bir söz yüzüğü, bileziği alınır gelin adayına. Kız tarafı çeşitli hediyelikler verir oğlan tarafına.
Anadolu’da çok yaygın olan başlık parası adeti bu bölgede yok. 
Nişan günü, davullu, zurnalı eğlenceyle kutlanır. Her iki evde de yapılır eğlence. Yine hediyeler gider gelir. Çevreden komşular, akrabalar davet edilir.
Asıl seremoni ise düğündedir. 4 gün sürer. Genellikle haftasonu, Cuma’dan başlar.
Davetiye yerine “okuntu” dağıtılırdı eskiden. Şimdi de bu adet devam ediyor. Okuntu, düğüne davet anlamına gelecek hediyelerdir. Çoğunlukla havlu, gömlek, atlet, çorap gibi küçük sembolik hediyelerdir bunlar. 
Düğün Cuma akşamı hem kız, hem oğlan evinde çalgılı, eğlenceli, yemekli kutlamalarla başlar. Oyunlar oynanır, içkiler içilir. En çok yapılan düğün yemeği keşkek, etli ya da tavuklu pilavdır. Ballı çorba da denilen aşure tatlısı eksik olmaz. 
Tören ve eğlence her iki evde Cumartesi günü de devam eder. Kimi düğünlerde oğlan evi tarafından çevreden gelen pehlivanların katıldığı güreş müsabakaları da düzenlenir. Yardım toplanır, bir bölümü güreşte kazananlara, kalanı da düğün sahibine paylaştırılır.  
Oğlan evi, aynı gün kız evine “ağırlık” götürür. Ağırlık hediye sepeti gibidir. Kızın gelinliği, hediyelikleri vardır bunun içinde. Ayrıca gelinin saçına kına yakılır. Akşam her iki evde de eğlence, yemek içmek devam eder.
Pazar sabahı 11 gibi, herkes oğlan evinde toplanır. Eskiden atla gidilirdi kız evine, şimdi otomobil girdi devreye. Kız evi kapısında 10-15 dakika eğlenilir, davul zurna eşliğinde oyunlar oynanır. Bayraktar (sağdıç) elinde bayrak kız evinin kapısına dayanır. Kızın evden çıkması için bayrağın eve girmesi gerekmektedir. Kız ata bindirilir. Oğlan evinin yolu tutulur. Oğlan evinin kapısında kızı attan indiren oğlan babası kıza (varlığına göre) verdiklerini sıralar. Ev, arsa, hayvan, hatta ağaç (mesela kestane ya da incir) gibi. 
Gelin oğlan evine girince kucağına oğlan çocuğu verilir. Bir bardak şerbet alır kız eline, içine demir para atar ve çocuğa içirir. Gelinin ilk çocugu oğlan olsun diye. 
Akşam yatsı namazını damat camide kılar, akrabalarıyla birlikte. İmamla birlikte eve dönülür. 
Pazartesi sabahı, gelin çeşmeye götürülür, havuza taş attırılır, çeşmeden su içirilir.
Ve oğlan evinde bu defa duvak düğünü başlar. Akşama kadar sürer eğlence…