PAZARCI ESNAFINA “HES KODU” ZORUNLULUĞU GETİRİLİYOR
image

Marmaris Belediyesi Covid-19 salgınına karşı aldığı tedbirlere bir yenisini daha ekliyor. İlçede bulunan tüm pazaryerlerinde esnaflık yapan pazarcılara HES kodu zorunluluğu getiriliyor.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artan vaka sayılarına karşı salgın tedbirleri bir bir hayata geçiriliyor. Salgın başlangıcından itibaren özellikle pazaryerlerinde bir dizi önlem alan Marmaris Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri şimdi de Pazar esnafına yönelik HES (Hayat Eve Sığar) kodu zorunluluğu getirdi.
Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından kişinin herhangi bir risk taşıyıp taşımadığını güvenli şekilde paylaşmaya yarayan HES kodu olmayan esnaf, 7 Aralık Pazartesi’den itibaren ilçede bulunan pazaryerlerine alınmayacak. HES kodu alan esnaflarsa gerekli sorgulama yapıldıktan sonra herhangi bir olumsuzluğa rastlanmazsa pazar yerine kabul edilecekler.

HES kodu nasıl alınır?
Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden 'HES Kodu İşlemleri' bölümüne girilir 'HES Kodu Oluştur' butonuna tıklanır. KOD kullanım süresi seçilir ve KOD oluşturulur.